Zajímavosti

Pokud máte vše, podělte se. Tipy na opravdu smysluplné vánoční dárky
Darujte kozu, doučování, strom či postel.

Čekají nás vánoční svátky, jaké většina z nás ještě nezažila. Komornější, tišší a možná i skromnější. Mnozí z nás si však až nyní mohli naplno uvědomit, jak důležitá je pomoc těm, jejichž svátky úzce souvisí s ochotou druhých lidí podělit se.

Několik tipů na ušlechtilé projekty nabízíme v následujícím výběru.

Věnujte Vánoce rodinám s jedním rodičem

Více než 70 tisíc dětí vyrůstá na Slovensku v rodinách, které vede pouze jeden rodič.

Právě tyto děti a jejich rodiny jsou výrazně ohroženy chudobou.

„To je obrovský problém,“ řekla pro SME ředitelka organizace Jeden rodič Eva Marková. „Procento neúplných rodin, které jsou ohroženy chudobou, je téměř 40 procent. V tomto případě říkáme o takové chudobě, když si rodina nemůže dovolit kupovat maso a čerstvé ovoce a zeleninu, „dodává.

Pomoci můžete díky akci chlebodárce nebo přímo prostřednictvím darovacímu portálu

Darujte kozu, ovci, včely nebo kuřátka
Napadlo vás někdy, jak může jedno zvíře změnit život celé rodiny? Nezisková organizace Člověk v ohrožení dává v rámci svého projektu Skutečný dárek možnost pomoci chudým rodinám v Africe.

Pokud rodině darujete kozu za 35 eur, dáváte jí každý den výživné mléko, ale i její budoucí kůzlátka, které mohou následně zpeněžit. Chudým rodinám stejně pomůže i dvacet kuřátek za 10 eur, včelí úl za 25 eur či ovce za 30 eur.

Darujte strom v lese i ve městě
Bez stromů je naše planeta odsouzena k zániku. Pokud tedy chcete darovat smysluplný dárek a zároveň pomoci přírodě, darujte někomu strom.

Lesoochranárske seskupení VLK se už léta usiluje o záchranu přírody prostřednictvím soukromé přírodní rezervace Vlčí, která se nachází v Prešovském kraji v pohoří Čergov v katastru obce Olejnik.

VLK je majitelem lesa již od roku 1998 a od té doby se v tomto lese nezasahuje: netěží se tam dřevo, nesedne stromy, nevytahují se mrtvé kmeny a v lese se nepůlit. Podpořit jejich úsilí o obnovu lesa můžete koupi stromu za 50 eur.

O obnovu stromů a dřevin usiluje i hlavní město Slovenska prostřednictvím iniciativy 10 00 stromů.

Přispět k zelenější Bratislavě můžete libovolnou částkou od 5 do 250 eur nebo podpořit vysazení a péče o „vlastní“ strom v hodnotě 700 eur

Darujte strom v přírodní rezervaci nebo v Bratislavě

Pomozte týraným ženám

Na Slovensku má zkušenost s násilím každá třetí žena. Až 34% žen během jednoho roku zažije fyzické nebo sexuální násilí ze strany svého partnera.

Násilí na ženách je důsledkem dlouhodobě zakořeněných stereotypů a nastavení ve společnosti, která násilí na ženách zlehčuje, přehlíží, někdy i tají a zamlčiava.

Jednou z možností, jak pomoci, je koupit si novou knihu Šťastné náhody, která obsahuje povídky jedenácti Slovenská autorek. V knize najdete texty Mariany Čeng Solčanský, Veroniky Homolová Tóthové, Hany lasicovití a autorkou předmluvy je prezidentka České republiky Zuzana Čaputová, pro kterou je jednou z priorit pomoc obětem domácího násilí jednou z priorit.

Výtěžek z prodeje knihy je určen týraným a zneužívaným ženám s dětmi ve složité životní situaci, aby mohli snadněji začít nový život.

Kupte si knihu Šťastné náhody

Pomozte lidem bez domova
Lidé bez domova jsou v zimních měsících extrémně zranitelní a každý den jim jde o život. Pomoci jim však můžete mnoha způsoby.

Jedním z nich je i projekt Adoptuj postel, který organizuje DEPA Slovensko, organizace dlouhodobě pomáhající lidem bez domova.

Vybrat si můžete tři různé typy postelí poskytující různé typy péče o lidi bez domova. Jednoduché lůžko v noclehárně za 9 eur, postel v útulku za 15 eur nebo postel, která poskytuje šanci na léčbu za 39 eur.

Adoptujte si postel nebo pomozte přímo prostřednictvím akce Jediné přání – přežít zimu

Pro osamělé seniory bez rodiny a příbuzných nepatří Vánoce k nejšťastnějším dnem.

S pomocí velkodušných dárců se však mohou alespoň částečně rozjasnit.

Projekt Vánoční zázrak dává možnost obdarovat konkrétním darem osamělého člověka, který si z vlastních zdrojů nemůže dovolit často ani základní a pro život důležité věci.

Darujte zázrak osamělým