Rady a Tipy

Co je varikokéla a jak probíhá její léčba?

Varikokéla je jednou z nepříjemných nemocí pohlavních orgánů, které postihují mužskou populaci. Jedná se o ztrátu plodnosti, která je do velké míry řešitelná pomocí operačních metod. Na rozdíl od celé spousty jiných poměrně běžných komplikací není spojena s kvasinkami candida albicans a podobnými součástmi organismu, ale naopak je tvořena přímo poškozenou tkání.

Jak již bylo zmíněno, jedná se o jeden z mála procesů ztráty plodnosti, které jsou plně zvrátitelné pomocí operačního zákroku. Jak se zákrok provádí a jak můžete poznat podezření na varikokélu, si popíšeme v dnešním článku.

Jak poznat varikokélu u sebe či partnera?

Nejlepším místem na poznání je šourek, kde je patrně viditelné poškození tkáně. Jedná se víceméně přímo o křečovou žílu nebo žilní spleť, která limituje přísun kyslíku do varlat. Na základě toho je potom omezené odvzdušňování důvodem umírání spermií a ztráty plodnosti. Porucha může být viditelná jako zduření na povrchu kůže, nebo případně i poznatelná jako nepříjemná bolest.

Je varikokéla jakkoliv přenosná?

Ačkoliv je její původ dostatečnou odpovědí, tak se mnozí obávají její přenositelnosti. V tomto případě se opravdu jedná o chybnou tkáň a nepřenáší se jako mykóza nebo kvasinky candida, které se mezi partnery mohou přenášet pohlavním stykem. Nemusíte se tak bát jakéhokoliv nakažení či přenosu.

Řešením varikokély je operační zákrok

Operační zákrok, který je s varikokélou spojený, se provádí vždy ambulantně. Není tedy nutná hospitalizace a po pár hodinách od operace můžete odejít zpět domů. Důrazně je ale doporučovaný doprovod rodiny nebo známých. Pochopitelně totiž bude jakýkoliv pohyb velice nepříjemný a bolestivý, dokud se citlivá tkáň nedokáže po zákroku plně zotavit. Úspěšnost operačního zákroku je velmi vysoká a rozhodně stojí za vyzkoušení.