Rady a Tipy

Mallorca je jedním z nejkrásnějších středomořských ostrovů

Kdo má rád slunce, pohodu a písečné pláže? Jistě, hlásit se mohou teoreticky všichni, neboť milovníků deště, mlhy a podzimních plískanic bychom asi mnoho nenašli. Pokud vás to táhne za odpočinkem do teplých krajin, nabízí se řada atraktivních míst a každé z nich mu opravdu něco do sebe. Představme si proto Španělsko, ještě konkrétněji pak oblast, která leží mimo pevninskou část. Baleárské ostrovy se staly v antických časech i během středověku důležitou námořní základnou. Jsou neodmyslitelně spjaté s Aragonci. A nabídnou vám báječnou dovolenou bez ohledu na sezonu.

Všechny cesty vedou do Palmy

Největší z Baleárských ostrovů, tak ji znají geografové. Mallorca je však proslulá i u milovníků sakrálního stavitelského umění, protože katedrála La Seu je gotickým skvostem známým po celé Evropě. A kam se podívat dál? Třeba do kostela svaté Eulálie či na hrad Bellver, ale nabízí se i řada plážových resortů rozesetých po pobřeží. Ale i na monumentální palác La Almudiana, z nějž je vidět, jaký byl aragonský král ve své době bohatec. Tohle vážně nebyla žádná druhá liga mezi urozenými.

K procházce vybízí i Palma de Mallorca, město, kde se odráží nejen aragonský, ale také maurský a římský vliv. Asi pět tisíc kilometrů čtverečních, pravda, není mnoho. Ale ostrov, jenž nabídne takovou rozlohu ve strategickém místě, se dá výborně vojensky využít, poznáme to právě na Bellveru, jenž sloužil i jako vězení. Alcudia, Port de Pollenca, ale i další zajímavá místa. Byla by škoda nedat Mallorce vše, co si zaslouží – tedy čas a pozornost oddaných turistů. Pokud vás láká spíše pevninské Španělsko, připravte se na další zajímavou jízdu. Barcelona a Katalánsko nebo centrální část Pyrenejského poloostrova a Madrid s jeho okolím? Račte si vybrat a tím ještě nekončíme, hlásí se kupříkladu historické království Navarra!