Rady a Tipy

Třicetidenní výzva – oblíbený způsob, jak nastavit nové návyky

Mnoho lidí cítí životní zlom v lednu nebo v září, kdy přicházejí zřetelné kalendářní předěly. Ale stále častěji se můžeme setkat s názorem, že se změnou je vhodné začít kdykoliv, když se člověk cítí pevně rozhodnutý. Každý začátek je těžký, protože odhodlání časem slábne. Ale existují způsoby, jak svá předsevzetí dodržet. V čem spočívá třicetidenní výzva? A pomůže k lepšímu životu zdravá vajíčková pomazánka?

Co je třicetidenní výzva?

Třicet dní se obecně považuje za dobu, během které se člověku podaří upevnit si nový návyk natolik, aby se stal přirozenou součástí jeho života. Dnes vědci tuto dobu zpochybňují a mluví spíše o 80 nebo 90 dnech, ale třicetidenní výzva se stala fenoménem. Existuje třicetidenní výzva, která se soustředí na cvičení nebo hubnutí obecně, ale každý si může vybrat téma, které je mu blízké. 

Pro někoho může být tématem například digitální detox a jeho třicetidenní výzva bude spočívat v tom, že celý měsíc nebude po večeři používat mobilní telefon a počítač. Místo toho si raději popovídá s někým blízkým, zahraje si stolní hru nebo si přečte zajímavou knihu nebo třeba Lidl leták. Třicetidenní výzva se zkrátka může týkat libovolné oblasti vašeho života, kterou považujete za problematickou.

Jaterní dieta recepty pomohou s očistou těla

Třicetidenní výzva se může pojit také s detoxikací organismu a odlehčením stravy. Pro to jsou jako stvořené jaterní dieta recepty. Jaterní dieta je zdravotní dieta, kterou je nutné dodržovat při onemocnění jater. Právě jaterní dieta recepty pomohou odlehčit játrům, která se starají o odpadní látky v lidském těle a často je přetěžujeme například tučnými jídly, alkoholem nebo nadužíváním léků.

Pokud se na 30 dní stanou jaterní dieta recepty vašim životním stylem, s největší pravděpodobností je potom samozřejmě přijmete do svého jídelníčku. Ten pak bude lehčí a třeba se vám podaří i zhubnout, i když to není ten hlavní cíl pro jaterní dieta recepty.

Jídelníček odlehčí i zdravá vajíčková pomazánka

Pokud se necítíte zrovna na převratnou změnu životního stylu, nenuťte se do ní. I kdyby se vám třicetidenní výzva na hubnutí nebo detoxikaci organismu líbila sebevíc, pokud nejste pevně odhodlaní, nejspíš výzvu nedokončíte a budete zbytečně zklamaní.

Pro dobrý pocit ze sebe samého může pomoci i jednoduchá změna stravy směrem k lehčím jídlům. To se obzvlášť po zimě může hodit. Stačí přitom jen vyměnit některé pokrmy nebo ingredience: zdravá vajíčková pomazánka, která chutná skvěle třeba s ředkvičkami nebo posypaná řeřichou, nahrazuje máslo nebo majonézu tvarohem. Díky tomu dostane naše tělo méně kalorií i méně nezdravých tuků.

Inspirací pro zdravější životní styl může být i Lidl leták. Zní to možná podivně, ale v nabídce supermarketu Lidl najdeme mnoho zajímavých pochutin z celého světa a dokonce spoustu zdravých potravin. Samozřejmě kromě ovoce a zeleniny nabízí Lidl i celozrnné mouky, bezlaktózové výrobky nebo širokou nabídku ořechů za nízké ceny.