Rady a Tipy

Jaké otázky můžete čekat u prvního pracovního pohovoru?

Pro mnohé jsou pracovní pohovory doslova můrou. Zatím co první kontakt v podobě přihlášky, formuláře nebo poslaného životopisu a průvodního dopisu je v pořádku, tak pracovní pohovor už může být nepříjemný.

Nepříjemný ale většinou bývá především proto, že se často lidé nepřipraví opravdu kvalitně na ty nejdůležitější otázky. A přesně to je předmětem dnešního článku. Společně si řekneme, jakými otázkami se nenechat při prvním pohovoru rozhodit.

Co od této práce očekáváte?

Jedna z nejzákladnějších otázek, pokud se hlásíte do nové práce. Co se týče očekávání, tak byste vlastně měli mít poměrně dost jasno už ve vašem vlastním zájmu. Je totiž dost jednoduché sklouznout do práce, která vás nebude bavit nebo naplňovat v případě, kdy budete jednoduše očekávat něco zcela jiného. Proto vždycky přemýšlejte nad pracovní pozicí ze všech pohledů, abyste i na tuto otázku našli komplexní odpověď.

Jaké očekáváte platové ohodnocení?

Platové ohodnocení je pro spoustu lidí nepříjemnou otázkou. Opravdu jen málokdy se stane, že se obě strany shodnou a kývnou si na první možnou variantu. Mnohem častěji dochází ke smlouvání. Ačkoliv nabídky práce standardně obsahují mimo mnohého jiného právě také platové ohodnocení, tak se vám rozhodně vyplatí i tak přemýšlet nad tím, kolik doopravdy chcete a kolik si zasloužíte konkrétně vy osobně.

Jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti

I když jste naprostý nováček a absolvent, tak se nikdy nevyplatí zkrátka říct, že žádné. Většinou se totiž opravdu hlásíme k práci, která je s námi nějak propojená, a ačkoliv by to mohlo přijít zbytečné zmiňovat, tak celou řadu věcí zaměstnavatel ocení, ačkoliv nespadají do klasických pracovních referencí. Každopádně ale svoje předchozí pracovní místa, brigády, školení i dobrovolnické aktivity zúročte tím, že je předložíte jako vás jednoznačný benefit.