Bydlení

Jak potěšit zvířata na zahradě v zimním období

Zimní období a s ním spojené chladné teploty nejsou náročné jen pro nás, ale také pro říši zvířat. Víte, jak jim v zimě přilepšit a pomoct jim překonat i mrazivé počasí? Poradíme vám, jak na to.

Úkryt na zahradě

Všimli jste si někdy, jak vysoko bývá brána, která je součástí plotu kolem domu? A to i v případě, že je za ní delší příjezdová cesta a až na jejím konci jsou sekční garážová vrata a samostatně stojící garáž.  V některých případech je to opravdu z toho důvodu, aby se k vám na zahradu dostali například ježci.

Tato zvířátka vám pomohou bojovat proti nepříjemnému hmyzu, ale také proti slimákům. Jsou tedy vítaným společníkem na mnoha zahradách. Pokud nemáte na zahradě psa, pozvěte ježky dál a připravte pro ně chytré úkryty. Můžete je vyrobit ze dřeva, ze starého květináče, z bedýnky nebo nechat v zadní části zahrady alespoň větve z keřů a stromů.

Kam s krmítkem

I když byste se rádi dívali na krmící se ptáčky, umístěte krmítko do klidné části zahrady, co nejdál od vstupu do domu a garážových vrat. V ideálním případě jej pověste výš na strom nebo na keř. Nenechávejte krmítko přístupné kočkám. Čím výš ho dáte, tím zvýšíte pravděpodobnost, že se u vás budou ptáci v zimě bez problémů krmit a nebudou v ohrožení. Vyrobte si doma vlastní lojové koule, případně si namíchejte vlastní směs krmení.

Vlastní hnojivo a fungující ekosystém

Skvělým způsobem, který pomůže vaší zahradě jednodušeji přezimovat je také vyloučení chemických postřiků a dalších podobných prostředků. Vyhněte se i pálení nebo vyhazování listí. Využijte jej jako vlastní hnojivo, můžete jej přihrnout ke keřům a stromům, kterým poskytnou potřebnou ochranu. Listí vytvoří organickou hmotu, kterou ocení v zimě také užitečný hmyz.

Úklid s mírou

Je jasné, že každý z nás chce mít na zahradě uklizeno. V tomto případě se zaměřte hlavně na úklid v blízkosti domu, případně úklid na terase. Nenechávejte listí, větvičky ani další organický materiál u posuvných garážových vrat a v místech, kde je vstup do domu.