Rady a Tipy

Proteiny jsou zdroj energie pro naše tělo

Bílkoviny jsou jednou z nezbytných živin, které tvoří naše tělo. Jsou to makromolekuly složené z aminokyselin, které plní mnoho klíčových funkcí v lidském organismu. Je proto důležité jich mít ve stravě dostatek.

Základní kameny v těle

Bez proteinu se neobejde růst, regenerace, správné fungování metabolismu ani mnoho dalších funkcí. Aminokyseliny, z nichž jsou bílkoviny složeny, jsou základními stavebními kameny svalů, kostí, kůže, vlasů a dalších tkání v těle. Bílkoviny pomáhají také s imunitou a jsou nezbytné pro tvorbu hormonů a enzymů, které regulují mnoho důležitých procesů v těle, včetně metabolismu a trávení. Zvýšená potřeba bílkovin je pak u sportovců, ve fázi růstu u dětí a adolescentů, při těhotenství a náročné fyzické práci. V některých případech může být doporučeno zvýšit příjem bílkovin, aby se podpořila zotavení po nemoci nebo chirurgickém zákroku.

Rychlá příprava

Bílkoviny můžeme získat ze stravy, nachází se například mase, vejcích, luštěninách a mléčných výrobcích, nebo sáhnout po přírodním proteinu v prášku. Můžeme si ho vzít kamkoli s sebou, snadno se dávkuje i skladuje a dodá našemu tělu tolik potřebné bílkoviny. Můžeme ho přidat do jídla, umíchat si skvělé proteinové smoothie s ovocem a zeleninou nebo ho využít při pečení a vaření. Mezi nejoblíbenější patří vanilkový protein, který má široké možnosti použití vzhledem ke své příchuti, hodí se do dezertů, ochucených tvarohů, jogurtů, snídaní, kaší a mnoha dalších jídel. Vybrat si však můžeme i další příchuti podle svých preferencí a zajistit tak svému tělu dostatek bílkovin i skvělou chuť, na kterou se budeme těšit.

Pokud chceme udržovat silné svaly, zdravé vlasy a pevnou pokožku, potřebujeme dostatek bílkovin. Hotové směsi proteinů nám pomohou mít ve svém jídelníčku dostatečné množství proteinu a zároveň objevovat nové chuti a možnosti.