Zajímavosti

Zelený kratom – výsledek staleté tradice

V botanickém světě existuje mnoho tajemných a fascinujících rostlin, které lákají pozornost jak vědců, tak i běžných smrtelníků. Jednou z takových rostlin je kratom, tropický strom původem z jihovýchodní Asie. Kratom je známý svými listy, které se v závislosti na stadiu zralosti mohou pyšnit různými barvami – od červené přes bílou až po zelenou. A právě na zelený kratom se podíváme blíže v tomto článku.

Historie a původ zeleného kratomu

Kratom je hluboce zakotven v kultuře jihovýchodní Asie, kde se jeho využití při rituálních praktikách datuje stovky let zpět. Pochází z tropických deštných lesů v zemích jako je Thajsko, Malajsie, Indonésie a Papua-Nová Guinea. Tradice kratomu se v těchto oblastech přenáší z generace na generaci, a to i přes rostoucí zájem a regulaci ze strany západních zemí.

Jedinečné botanické rysy

Kratom je stálezelený strom, který může dosáhnout výšky až 30 metrů. Jeho listy jsou tmavě zelené, s výraznou žilnatinou, a mohou být až 20 centimetrů dlouhé a 12 centimetrů široké. Barva listů kratomu se mění s věkem rostliny. Mladé listy mají světle zelenou barvu, která s dospíváním rostliny přechází do tmavších odstínů. Zelený kratom pochází právě z těchto zralých listů, které jsou sbírány ve specifické fázi růstu.

Pečlivé zpracování listů

Zpracování listů kratomu je uměním samo o sobě. Po sklizni jsou listy nejprve sušeny, což je zásadní krok, jenž ovlivňuje konečnou charakteristiku. Sušení standartně probíhá ve stínu nebo na přímém slunci, v závislosti na požadovaném výsledku.

Po sušení přichází na řadu proces fermentace, kdy jsou listy kratomu vloženy do pytlů nebo nádob a ponechány ve vlhkém prostředí na určitou dobu. Následně mohou být zpracovány do různých forem – od prášku po extrakty.

Je zelený kratom legální?

Legislativa okolo kratomu nečiní rozdíly mezi jeho variantami, takže se vztahuje na kratom obecně. Každá země řeší legální status kratomu po svém. Například, země jako Itálie, Polsko, Slovensko a Chorvatsko zařadili kratom na seznam zakázaných látek, zatímco v České republice je situace opačná. 

V ČR je zelený kratom, stejně jako ostatní druhy, legální. Přesto se zde nesetkáme s žádnými specifickými předpisy, které by detailně řešily, jak má být s kratomem nakládáno.