Bydlení

Dřevěné terasy jsou nepřekonatelné vzhledem a umí být i trvanlivé

Moderní dřevěné terasy jsou stále populárnější volbou pro zahrady a venkovní prostory. Spojují obytný prostor se zahradou a vytvářejí přirozený přechod do zeleně. Přírodní materiály terasových prken dodávají terase teplý a příjemný vzhled, jakého nelze dosáhnout syntetickými materiály, ale ani kamenem či dlažbou.

Dřevo je na dotek příjemné a má přirozenou schopnost regulovat teplotu, což zvyšuje pohodlí užívání terasy po celý rok. Ekologický aspekt dřeva je dalším velkým přínosem, protože se jedná o obnovitelný zdroj, který při správné údržbě vydrží desítky let. Na začátku však musí stát ten správný výběr dřeva pro terasu. S tím vám pomohou v Au-Mex s.r.o.

Dřevo pro terasy, které vydrží

V nabídce dřevěných teras REAL DECK od Au-Mex najdete širokou škálu dřevin, které uspokojí i ty nejnáročnější požadavky – estetické i co se týče dlouhé životnosti. Mezi jehličnatými dřevinami dominuje sibiřský modřín, který je ceněn pro svou trvanlivost a přirozenou impregnaci pryskyřicí. Slezský modřín má podobné vlastnosti, avšak vyznačuje se vyšším obsahem suků a řidší strukturou. Dalšími variantami jsou thermo borovice, červený cedr, borovice stepní, borovice s tlakovou impregnací zelenou látkou Wolmanit a borovice s hnědou impregnační látkou Bochemit.

Exotické dřeviny nabízejí ještě širší paletu možností pro dřevěné terasy. Mezi nejpopulárnější patří bangkirai, massaranduba, bukit, merbau, garapa, ipe a teak, který je dostupný jak v jávské, tak v barmské variantě. Každá z těchto dřevin má své specifické vlastnosti a přinášejí do zahrady jedinečný vzhled a odolnost klimatickým podmínkám.

Thermowood – inovativní technologie, která zvyšuje odolnost a trvanlivost dřeva i na fasádách

Při tomto procesu je dřevo zahříváno na vysoké teploty, což zvyšuje jeho odolnost proti hnilobě a škůdcům, aniž by bylo nutné používat chemickou impregnaci. Tento ekologický způsob úpravy dřeva zajišťuje jeho dlouhou životnost a minimální údržbu. Thermowood je navíc rozměrově stabilní, což znamená, že si dřevo udržuje svůj tvar a velikost i při změnách vlhkosti a teploty.

V nabídce REAL FACADE od Au-Mex je thermo dřevo borovice, které je oblíbené díky své rozměrové stabilitě a odolnosti. Tento materiál pochází z borovic těžených ve Finsku a jeho úprava probíhá metodou WTT, při které se dřevo zahřívá na teplotu 180 °C. Thermowood z borovice je ideální volbou pro fasádní profily. Je extrémně trvanlivé, ekologické a taktéž estetické.

Dalšími populárními materiály pro fasády jsou červený cedr, který se vyznačuje charakteristickou vůní díky obsažené pryskyřici, a Dark Red Meranti, pocházející z tropických oblastí Jihozápadní Asie. Dark Red Meranti má hustotu suchého dřeva mezi 560 až 860 kg/m3 a vyznačuje se rovnoměrnou texturou a snadnou opracovatelností. Tyto vlastnosti z něj dělají ideální materiál pro fasádní profily vyžadující vysokou odolnost a estetickou kvalitu.

A proč vlastně mluvíme i o dřevěných fasádách? Protože moderní architektura miluje propojení dřevěných teras a fasád.

Životnost dřevěných teras a fasád ovlivňuje rovněž forma pokládky a instalace

U dřevěných teras je pro dlouhou životnost naprosto zásadní forma pokládky. Podklad terasy musí být dostatečně stabilní, správně odvodněný, terasa musí mít správný spád, tedy 1 až 2 %. Podkladní hranoly by se měly pokládat na terče určené pod dřevěné terasy. Dřevěné hranoly lze nahradit podkladovými hranoly z hliníku a využít i výškově nastavitelné podstavce. Důležitá je i správná volba spojovacího materiálu a připevňovacích prostředků, které doporučí výrobce nebo prodejce.

Správnou instalaci je nutné udržet i u fasád. Podkladová konstrukce má být ze stejného dřeva jako fasáda, aby nedocházelo k různému smršťování dřeva. Latě musí být vysušeny na vlhkost 18 %. V Au-Mex vám nabídnou vše, co potřebujete k okamžité instalaci dřevěné fasády, včetně podkladních hranolů a fasád ze stejného dřeva a ve správné vlhkosti.