Rady a Tipy

Sháníte opravdu vychytané trekové boty? Víme, na jaké se zaměřit

Začínáte si plnými doušky užívat oblíbenou sezónu všech výletníků? Máte spoustu plánů a chcete poznat bezpočet nádherných míst? V tom případě se neobejdete bez pořádných bot. Jaké stojí za to a podrží vás v každé situaci?

Nízký, nebo vysoký kotník?

Vybíráte si trekové boty? Pak vás čeká jedno velmi důležité rozhodnutí – nízký kotník, nebo spíše vysoký? Pojďme si představit obě varianty.

Turistické boty s nízkým kotníkem jsou vhodné pro ty z vás, kdo podnikáte spíše klasické rodinné výlety po označených cestách. Bavíme se o nenáročném a přehledném terénu, nošení lehkého batohu a kratších trasách. V takové situaci vám nízký kotník bohatě postačí.

Obuv s nízkým kotníkem navíc bývá typicky měkčí, a to včetně podrážky. Přesně proto vás nebudou bolet nohy ani v případě, kdy chodíte většinou po asfaltových cestách. Vypadají neutrálně, takže si je můžete bez obav vzít i do restaurace, kina nebo třeba kavárny.

Turistická obuv s vysokým kotníkem je ideální pro opravdu zapálené výletníky, kteří preferují zdlouhavé (klidně i několikadenní) túry. V tomto případě řešíme spíše těžký batoh a častou chůzi po nevypočitatelných lesních stezkách.

Taková obuv bývá typicky tužší a mívá členitější podrážku (ta lépe chrání před kameny, sklem a větvemi). Díky perfektní fixaci kotníků eliminuje riziko jejich vyvrtnutí. Zároveň pomáhá i vašim kloubům a zádům, které se pod hmotností těžkého batohu chovají odlišně.

Pokud však nejste příliš zvyklí, mohou vás zpočátku bolet při dlouhé chůzi po asfaltu nohy. To bývá problémem hlavně pro vaše ratolesti.

Jaké vychytávky musí boty mít?

Pojďme se podívat na základní technologie, které rozhodně oceníte.

První z nich je určitě takzvaná Gore-tex membrána. Jedná se o přesně navržený materiál, který dokáže perfektně odvětrávat nohu. Ve stejný okamžik však nepouští dovnitř boty vodu.

Jasnou volbou jsou i podrážky ze směsi Vibram (speciální kombinace pryží). Ta byla původně vyvinutá pro horolezce, ale v dnešní době ji používají úplně všichni – od vojáků, myslivců, policistů až po turisty.

Taková podrážka je extrémně odolná proti sedření a proříznutí. Chlubí se vysokou flexibilitou, takže se dobře přizpůsobí terénu. Navíc je lehká a má lepší trakci než jiné druhy podrážek (méně klouže na kluzkém povrchu). Při troše správné péče vydrží sloužit dlouhá léta bez jakéhokoliv poničení.

Nejlepší bude, když si otevřete internetové stránky oblíbeného českého výrobce bot jménem BOSP. Tato společnost už po generace vyvíjí a prodává vlastní značku obuvi. Nabízí řešení pro turisty, řemeslníky, záchranné složky i další profesionály.

Potěší vás dopravou zdarma, stejně jako možností bezplatné první výměny nevhodné obuvi.